Wiele osób, które szukają swojego wymarzonego kąta, zwraca uwagę na jego położenie. Dobra lokalizacja jest tak samo ważna jak metraż czy cena lokalu, ale… co tak naprawdę oznacza? Dla każdego dobra lokalizacja oznacza coś innego. Dla jednych jest to bliskość łąk i lasów, dla innych centrum tętniącego życiem miasta, dla jeszcze innych dzielnica, w której mieści się ich zakład pracy. Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę przy wyborze lokalizacji.

Niekoniecznie blisko centrum – wybór dobrze skomunikowanych dzielnic lub okolicznych miejscowości

Okazuje się, że nie zawsze trzeba mieszkać w centrum miasta, żeby móc swobodnie poruszać się po okolicy. Dzisiaj coraz więcej dzielnic zyskuje nową infrastrukturę, połączenia autobusowe i kolejowe. To oznacza, że dojazd pomiędzy poszczególnymi punktami na mapie miasta skraca się i jest coraz wygodniejszy. Dlatego inwestorzy wybierają dzielnice dobrze skomunikowane, gdzie można swobodnie korzystać z komunikacji zbiorowej, a poruszanie się samochodem nie oznacza długiego i męczącego stania w korkach.

Mieszkanie poza miastem ma za to inną zaletę. Oznacza spokój i dostęp do większej ilości terenów zielonych, które sprzyjają wypoczynkowi i rekreacji. Dobrze jest wracać do takiego sielankowego miejsca po stresującej pracy, dlatego nieruchomości na peryferiach miast cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie wśród osób ceniących ciszę, spokój i bliskość natury.

Infrastruktura dopasowana według potrzeb

Zwłaszcza w dużych miastach, w mocno zabudowanych dzielnicach można zauważyć, że każde osiedle żyje własnym życiem. To możliwe, ponieważ tam, gdzie powstają większe skupiska ludzi, zaczynają pojawiać się punkty usługowe oraz handlowe, które zaopatrują ich w potrzebne rzeczy. Jednak sprawdzając okoliczną infrastrukturę najlepiej jest patrzeć przede wszystkim na swoje własne potrzeby i tryb życia. Dla ludzi ceniących ciszę i spokój, dom na uboczu będzie ważniejszy niż okolica pełna sklepów i punktów usługowych, a co za tym idzie, tłumów ludzi.

Lokalizacja samego budynku – ekspozycja na strony świata

Są tacy, którzy lubią pomieszczenia leżące w cieniu, a są też tacy, którzy uwielbiają wnętrza skąpane w słońcu. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na położenie budynku względem stron świata. W przypadku zakupu nieruchomości wolnostojącej ma to również znaczenie ze względu na ogród i jego ekspozycję. Warto też zwrócić uwagę na okoliczne budynki oraz planowane sąsiedzkie inwestycje, które również mają ogromny wpływ na estetykę okolicy.

Dobra lokalizacja dla każdego oznacza coś innego. Ważne, aby zwrócić uwagę na położenie budynku na mapie pod względem okolicy, a także jego ekspozycję i dostęp do światła dziennego. Sprawdź zawczasu wszystkie elementy, które są dla ciebie istotne i istotne z punktu widzenia twojego codziennego trybu życia i pracy.