Pierwsze pytanie, na jakie musi sobie odpowiedzieć osoba szukająca wymarzonego domu lub mieszkania brzmi: kupować lokal z rynku wtórnego czy pierwotnego? Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego warto rozważyć je zanim podejmiesz życiową decyzję. Pod uwagę bierze się takie aspekty jak bezpieczeństwo, dostępność lokali, przebieg transakcji, lokalizacja, energooszczędność oraz wiele innych.

Bezpieczeństwo transakcji

W nowy dom inwestujemy nieraz oszczędności całego życia. Nic dziwnego, że chcemy mieć pewność bezpieczeństwa transakcji. To zagwarantuje nam korzystanie z usług pośrednika nieruchomości oraz dokładne zapoznanie się z daną ofertą. W przypadku nieruchomości z drugiej ręki jest więcej kwestii, które wymagają sprawdzenia. Upewnij się, że osoby trzecie nie mają praw do nieruchomości, że nikt nie jest w niej zameldowany na dzień sprzedaży i przekazania kluczy.

Jakość i technologia budowlana

Nie da się ukryć, że branża budowlana na przestrzeni lat rozwinęła się bardzo dynamicznie. Oznacza to, że technologie stosowane 10, 20 lat temu były inne niż obecnie. Mieszkania znajdujące się w takich blokach czy kamienicach są zatem gorzej ocieplone, a brak odpowiedniej izolacji wpływa na wysokość rachunków za ogrzewanie.

To jeszcze nie wszystko, bo liczy się również kondycja techniczna samego budynku. Czy w ostatnim czasie był on remontowany? Czy ma sprawne windy? Czy dach nie przecieka, a fundamenty są szczelne? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukaj w spółdzielni mieszkaniowej lub w zarządzie wspólnoty.

Koszty inwestycji

Zakup mieszkania czy domu z rynku wtórnego jest droższy niż nieruchomości z drugiej ręki, bo pod uwagę trzeba wziąć nie tylko początkowy wkład finansowy, ale też późniejszą inwestycję w wykończenie lokalu. Te kwoty w przeliczeniu na metr kwadratowy mogą być naprawdę wysokie. Jednak zakup nieruchomości z rynku wtórnego nie zawsze oznacza oszczędności na tym polu. Po pierwsze będziesz musiał zapłacić za nie podatek PCC wynoszący aż 2% wartości nieruchomości. To nawet od 5 do 25 tysięcy złotych!

Do tego kwestia adaptacji mieszkania. Rzadko kiedy jest tak, że wszystko, co zostawili poprzedni właściciele bezapelacyjnie nam się podoba. Chęć zmian pociąga za sobą remont, czasem całkiem duży, jeśli wiąże się np. z wyburzeniem ścianek działowych. To dodatkowe koszty, a i tak nie masz gwarancji, że będziesz mógł wcielić w życie wszystkie swoje architektoniczne plany. Czasem dopiero przy dokładniejszych oględzinach wychodzą na jaw rzeczy, o których wcześniej nie wiedziałeś, np. nieszczelna instalacja grzewcza czy uszkodzone okna.

Zakup nowej nieruchomości – duże możliwości i bezpieczeństwo transakcji

Zakup nowego mieszkania lub domu od dewelopera to bezpieczeństwo gwarantowane ustawowo. To także możliwość rozłożenia płatności w czasie oraz uniknięcie podatku od wzbogacenia się. Wreszcie opcja swobodnego urządzenia lokalu i zaadaptowania go do własnych potrzeb od samego początku.