Mieszkania od deweloperka kupujemy z różnych powodów – dla siebie, inwestycyjnie, w prezencie dla dzieci lub wnuków. Wybierając mieszkanie na rynku pierwotnym warto zachować zimną głowę i uważnie przemyśleć zakup. Na co należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Deweloper, lokalizacja, nasłonecznienie, dostęp do balkonu lub tarasu, miejsce parkingowe, garaż podziemny, komórka lokatorska – te i wiele innych czynników decyduje o tym, czy dana inwestycja jest dla nas atrakcyjna, czy też nie. Poniżej omawiamy wybrane czynniki i podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera.

Deweloper – Komu zaufać?

Nawet najbardziej atrakcyjna inwestycja powinna zapalić lampkę ostrzegawczą jeśli deweloper nie ma opinii wiarygodnego i rzetelnego. Współpracę najlepiej nawiązać z firmą lokalną. Lokalny deweloper bardzo dobrze zna okolicę, w związku z czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że pod inwestycję nie wybrał tzw. pierwszej lepszej działki. Dodatkową zaletą współpracy z firmą lokalną jest komfort podczas dopełniania wszelkich formalności.

Ps. To może się wydawać niedorzeczne, ale przed podjęciem decyzji warto sprawdzić, czy deweloper ma pozwolenie na budowę i prawo do zarzadzania gruntem.

Mieszkanie od dewelopera – Jaka lokalizacja najlepsza?

Możemy wymieniać cechy dogodnej lokalizacji, a Ty jako inwestor możesz uznać, że nie są one dla Ciebie w ogóle istotne… W praktyce najlepsza lokalizacja mieszkania czy nowego domu jednorodzinnego to ta, która najbardziej nam odpowiada. Nieco innymi kryteriami powinniśmy się natomiast kierować przy zakupie mieszkania inwestycyjnego na wynajem. Wówczas czynniki, takie jak renoma dzielnicy, okolica, odległość do najbliższego sklepu czy szkoły mają bardzo duże znaczenie i mogą wpłynąć na popyt.

Największe szanse na wynajem mieszkania inwestycyjnego mamy wybierając lokal w atrakcyjnej okolicy, z dogodnym dojazdem do najważniejszych punktów w mieście oraz dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Sąsiedztwo terenów zielonych i rozwinięte zaplecze handlowo-usługowe dodatkowo zwiększają nasze szanse na przyzwoity zysk z inwestycji.

Ekspozycja okien względem stron świata – Czy to ważne?

Znajomi kupili piękne mieszkanie w nowoczesnym bloku, ale z jakiegoś powodu wydaje Ci się ono bardzo ponure? Powodem może być usytuowanie salonu w taki sposób, że okna wychodzą na północ lub południe. W pokojach zorientowanych na północ i południe do późna panuje półmrok i szybko robi się ciemno, co sprawia wrażenie, że pomieszczenie jest ponure i niegościnne. Najbardziej optymalny rozkład mieszkania to ekspozycja od strony południowo-zachodniej ze strefą dzienną od strony zachodniej. Wówczas naturalne doświetlenie pomieszczeń zapewnia wysoki komfort odpoczynku w pomieszczeniach zlokalizowanych od południa i dogodne warunki do aktywnego spędzania czasu od zachodu.