Dużo osób, które stoją przed wyborem nieruchomości do kupienia, zastanawiają się, czy lepiej nabyć na własność mieszkanie, czy raczej dom. Dylemat jest o tyle spory, że ofert jest mnóstwo i są one bardzo różnorodne. Zazwyczaj decyzja o mieszkaniu oznacza, że zamieszkasz w którejś z dobrze skomunikowanych dzielnic, jednak nie będziesz mieć dostępu do ogródka ani garażu.

Zakup domu często jest równoznaczny z przeprowadzką pod miasto, co nie jest problemem dla osób pracujących zdalnie. Dzisiaj wiele miejscowości, zwłaszcza pod Warszawą, pozostaje bardzo dobrze skomunikowanych z centrum i innymi dzielnicami. Można do nich dojechać nie tylko własnym autem, ale też środkami komunikacji zbiorowej – pociągiem lub autobusem.

Zalety i wady mieszkania

Mieszkania w blokach to zazwyczaj pierwszy wybór osób, które kupują własną nieruchomość. Przynajmniej tak było do tej pory, bo dzisiaj za mieszkanie w dobrej lokalizacji trzeba zapłacić niemal tyle, ile za dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej pod miastem.

Mówi się też o tym, że mieszkania są tańsze w eksploatacji. Ale czy na pewno? Comiesięczne opłaty za prąd, gaz, wodę, wywóz odpadów, a do tego czynsz odprowadzany do wspólnoty, a w nim opłaty eksploatacyjne czy na fundusz remontowy. Może się okazać, że jednak tańsze albo przynajmniej porównywalne będzie utrzymanie domku.

Dlaczego warto kupić dom?

Dom ma wiele zalet i dlatego sporo osób marzy, aby stać się jego posiadaczem. Jednak i tutaj pojawiają się dylematy – kupować od dewelopera czy budować samodzielnie? Konieczność znalezienia działki, zaadaptowania jej pod budowę, zatrudnienia dobrej ekipy i dopilnowanie wszystkich formalności przerasta wiele osób. Kiedy nie chcą oni tracić czasu wielu lat na budowę, mogą poszukać gotowych ofert od dewelopera. Domki w stanie deweloperskim trzeba tylko wykończyć zgodnie z własnymi preferencjami.

Zaletą domu jest dostęp do ogródka z tarasem, garażu, miejsca postojowego. Daje on też dużo swobody, poczucia bezpieczeństwa oraz prywatności.