Dla wielu osób zakup własnego domu to realizacja marzeń. Często stają przed alternatywą – czy zdać się na wybór pomiędzy lokalem w stanie surowym czy też deweloperskim. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które warto wziąć pod uwagę. Poniżej dokonujemy przeglądu tego tematu oraz prezentujemy najważniejsze korzyści wynikające z wyboru domu w stanie surowym. 

Budynek w stanie surowym – czy deweloperskim?

Dom w stanie surowym zamkniętym oznacza, że zostały w nim wykonane mury, ściany działowe, dach oraz stolarka okienna i drzwiowa. Często zalicza się do tego także bramę garażową. Odmiennie wygląda sprawa w przypadku tak zwanego stanu deweloperskiego, do którego zalicza się ukończone wykonanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, ogrzewania, tynków i elewacji (wraz z warstwami ocieplającymi). Ponadto na działce powinno znajdować się wykonane ogrodzenie, podjazd lub chodniki. Warto mieć na uwadze, że poszczególni deweloperzy w różny sposób mogą definiować ten stan, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na szczegóły ich oferty. 

Instalacje zgodne z potrzebami nabywcy

Jedną z kluczowych spraw jest wykonanie systemów instalacji obsługujących dany budynek, w tym przede wszystkim systemu grzewczego. Deweloperzy narzucają odgórnie jaki będzie jego układ, jak rozlokowane będą grzejniki oraz jaki będzie ich rozmiar. Jeśli marzy nam się ogrzewanie mniej standardowe – na przykład podłogowe, dostęp do kominka lub kozy w stylu retro, wówczas lepiej wybrać budynek w stanie surowym. Zamiast demontować wybrane przez dewelopera urządzenia, będziemy mogli wszystko wykonać samodzielnie od podstaw. 

Pozostałe instalacje też możemy wykonać zgodnie z własnym zapotrzebowaniem. Najważniejszy jest typ zastosowanego oświetlenia. Możemy swobodnie wybierać pomiędzy systemami LED, halogenami, oświetleniem sufitowym, kinkietami oraz innymi, mniej i bardziej oryginalnymi, rozwiązaniami. 

Ponadto liczy się rozkład gniazdek elektrycznych, których w instalacjach deweloperskich jest zazwyczaj za mało lub niekoniecznie pasują do zamierzonego przez nas układu mebli wewnątrz pomieszczeń. Najważniejszy jest rozkład gniazdek w kuchni i salonie, gdzie znajduje się dużo urządzeń RTV i AGD. Wybierając budynek w stanie surowym możemy dostosować go do potrzeb kina domowego, systemu nagłośnieniowego, a także innych indywidualnych planów. 

Pozostałe instalacje, które można dopasować do swoich potrzeb, to przede wszystkim układ klimatyzacji i alarmu.

Urządzanie łazienki w budynku w stanie surowym

Łazienka to pomieszczenie, które szczególnie lubimy podporządkować indywidualnym wymogom – tak po kątem wyboru urządzeń sanitarnych, ich układu, jak i sposobu wykończenia całego wnętrza. Dlatego jeśli zależy nam na uniknięciu narzuconych przez dewelopera rozwiązań, jedynym wyjściem pozostaje wybór stanu surowego, otwierającego szerokie pole manewru. 

Możemy wówczas dać upust naszej kreatywności – sięgnąć po oryginalne płytki podłogowe i ścienne (z mozaiką, wielkoformatowe, trójwymiarowe), wybrać rodzaj wanny lub kabiny prysznicowej (bez brodzika, otwartej, z odpływem dolnym) lub zdecydować się na ich zabudowę – wszystko zgodnie z własną wizją wymarzonej łazienki.